Aktualności r. szk. 2020/21
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/21
Dzisiejsze zakończenie roku szkolnego było, jak zawsze, doniosłym wydarzeniem. Po krótkim programie artystycznym klasy VII i życzeniach dla nauczycieli od klasy VIII, Pan Dyrektor Jacek Zoń wręczył listy gratulacyjne dla rodziców oraz świadectwa z wyróżnieniem dla ósmoklasistów. Całą uroczystość uświetniły muzyczne występy uczniów.
Piękno w poezji klasy III
Uczniowie klasy III zainspirowani wierszami Michała Rusinka i Joanny Kulmowej, sami przystąpili do trudnej, acz ciekawej sztuki poetyckiej. Sami oceńcie efekty ich weny twórczej. Polecam!!!
1
Szczepienia na COVID
MINISTERSTWO EDUKACJI I NAUKI
DEPARTAMENT INFORMACJI I PROMOCJI
WYDZIAŁ KOMUNIKACJI
Warszawa, 11 czerwca 2021 roku
SZCZEPIENIA UCZNIÓW W WIEKU 12 - 18 LAT
REKOMENDACJE DLA RODZICÓW
Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.
Przygotowaliśmy informacje dla szkół i placówek w tej sprawie. Wraz z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Wszystkie materiały zostaną przekazane do szkół za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.
Organizacja szczepień
Szczepienia będą odbywały się w istniejącej bazie punktów szczepień populacyjnych
i powszechnych oraz na terenie placówek oświatowych (tryb mobilny).Tryb mobilny będzie realizowany przez doświadczone podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.
Mapa punktów szczepień https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/
Gdzie i kiedy uczniowie mogą się szczepić?
Już od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować dzieci od 12. roku życia na szczepienie przeciw COVID-19. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. W tych miejscach jest realizowany cały proces szczepienia, który obejmuje:
- zgodę rodzica,
- kwestionariusz,
- kwalifikację lekarza,
- szczepienie
Harmonogram szczepień po wakacjach
Po zakończeniu wakacji szczepienia będą wykonane w dotychczasowych miejscach oraz w tymczasowych mobilnych punktach szczepień. Zorganizują je podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.
Szczepienia będą odbywały się według następującego harmonogramu:
- I tydzień września (1.09-5.09) – tydzień informacyjny – lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym,
- II tydzień września (6.09-12.09 – tydzień przygotowania do szczepienia – zbieranie przez wychowawców zgód od rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci,
- III tydzień września (13.09-19.09) – tydzień szczepień.
Przygotowanie się ucznia do szczepienia – rekomendacje dla rodziców
Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Są one skierowane przede wszystkim do rodziców i opiekunów. W zaleceniach znalazły się m.in. informacje dotyczące spożywania posiłków przed szczepieniem czy przyjmowania leków. Przed szczepieniem rodzice powinni zwrócić także szczególną uwagę na rzetelne wypełnienie kwestionariusza. Ważne jest, aby podali wszystkie istotne informacje o zdrowiu dziecka.
Dlaczego warto się zaszczepić?
Szczepionka to najlepszy sposób na przerwanie transmisji wirusa, a tym samym na powrót do życia, które znamy sprzed okresu pandemii. Zaszczepienie się jak największej liczby osób zwiększa szansę na trwały powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach, placówkach i na uczelniach, wydarzeń kulturalnych czy spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dzięki szczepionce możemy chronić nie tylko nas samych, ale także naszych najbliższych.
Jak działa szczepionka?
Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Szczepionka jest darmowa i dobrowolna.
Ministerstwo Edukacji i Nauki
Departament Informacji i Promocji
Rzecznik Prasowy MEiN: tel. 783920628
Obsługa dziennikarzy: tel. 667-633-553, 22 34-74-719, 22 34-74-457
e-mail: biuro.prasowe@mein.gov.plwww.mein.gov.pl
Załączniki:
Wyjazd do Rabki klas młodszych
Dzieci z klasy I, II i oddział przedszkolny odwiedziły dziś Teatr Rabcio w Rabce, w którym oglądały przedstawienie pt. " Kot w butach".
230. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791r.
„Polonez Trzeciego Maja”
Zgoda Sejmu to sprawiła
Że nam wolność przywróciła.
Wiwat ! Krzyczcie wszystkie stany,
Niechaj żyje Król kochany !
(…)
Wiwat Sejm i naród cały !
Dziś nam Nieba żywot dały.
Wiwat ! Krzyczcie wszystkie stany
Niechaj żyje Król kochany !
Autor nieznany
/ zobacz filmik na temat utworzenia Konstytucji 3 Maja /
„Polonez Trzeciego Maja” powstał w 1791 r. na wieść o uchwaleniu przez Sejm Czteroletni Konstytucji. Wyrażał radość z Ustawy Rządowej, która miała odrodzić upadającą Polskę.
Konstytucja 3 Maja wyrażała nadzieje Polaków z jednej strony na wzmocnienie Państwa, władzy królewskiej i wojska, z drugiej zaś na nadanie praw mieszczanom oraz poprawienie sytuacji chłopów. Głównymi autorami tej ustawy byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, Stanisław Małachowski oraz Stanisław Staszic. Uchwalając Konstytucję 3 Maja posłowie Sejmu Czteroletniego podjęli próbę ratowania Rzeczypospolitej przed dalszymi rozbiorami ziem polskich przez państwa sąsiednie: Prusy, Rosję i Austrię.
Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie po Stanach Zjednoczonych ustawą zasadniczą, to znaczy regulującą podstawowe problemy społeczno-polityczne, prawa i obowiązki mieszkańców państwa oraz zasady organizacji jego władz. Postanowienia Konstytucji były rewolucyjne a jednocześnie ostrożne i wyważone – doniosłe na miarę epoki.
Konstytucja 3 Maja obowiązywała czternaście miesięcy. Targowiczanie przy pomocy Rosji doprowadzili do wojny, w wyniku której w 1793 roku nastąpił II rozbiór Polski. O swoją wolność i prawa musieli walczyć Polacy jeszcze przez wiele lat. Konstytucja została wprowadzona zbyt późno, aby uratować niepodległość Rzeczpospolitej, zagrożonej przez sąsiadujące z nią mocarstwa: Austrię, Prusy i Rosję. Stała się jednak symbolem reform i odrodzenia Rzeczpospolitej z upadku i weszła do polskiego dziedzictwa kulturowego.
Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Szczególnie doniosłe uroczystości odbywały się pod koniec XIX wieku w Galicji, gdzie Polacy posiadali szeroką autonomię.
Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, władze komunistyczne zniosły obchody tej rocznicy.
Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 Maja tj. rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji w 1791 roku.
/red. M . Zajączkowska
Degustacja serów w kl. III
W ramach tygodniowego projektu "Kto? Dlaczego? Kiedy? Uwielbiamy pytać!" klasa III zajęła się dziś problemem "dlaczego ser ma dziury?" Odpowiedzią na pytanie była lekcja poświęcona serowi: jakie są rodzaje sera, jak powstaje, jak smakuje i czy warto go jeść.
Z tej okazji odbyła się w klasie degustacja serów; był żółty, pleśniowy, długo dojrzewający, z czarnuszką, biały, bundz, bryndza, a nawet parmezan!
Uczniowie smakowali każdego i sami doszli do wniosku, że ser to naprawdę ciekawy produkt. A skąd się biorą w nim dziury? My już wiemy, że to pęcherzyki dwutlenku węgla, który powstaje dzięki dobrym bakteriom kwasu mlekowego
Sukcesy ósmoklasistów
Miło nam poinformować o sukcesie dwóch naszych ósmoklasistów, którzy dostali się do etapu rejonowego w tegorocznych konkursach kuratoryjnych:
Michał Wróbel w Małopolskim Konkursie Języka Angielskiego, oraz Szymon Zamarlik w Informatycznym Konkursie Tematycznym „Od algorytmu do programu”.
Ogromne brawa należą się też Szymonowi Bylinowskiemu, któremu brakło zaledwie kilku procent do dalszej kwalifikacji w konkursie języka angielskiego.
Życzymy chłopakom powodzenia w kolejnych etapach konkursu!
Święto Niepodległości
11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny. Po 123 latach niewoli Polska odzyskiwała niepodległość!
Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione 23 kwietnia 1937 r.
Z powodu epidemii koronawirusa tegoroczne obchody Święta Niepodległości 11 listopada będą odmienne od tych z lat ubiegłych, co nie znaczy, że nie można się włączyć w świętowanie tak ważnego dnia.
Co można zrobić?
Po pierwsze - zaśpiewać hymn:
https://www.facebook.com/niepodlegla1918/videos/284992599366852/
Po drugie - obejrzeć Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu:
http://niepodlegla.gov.pl/festiwal
Po trzecie – wywiesić biało-czerwone flagi!
/red. M. Jagieła
Pasowanie pierwszaków
Dn. 27.10.2020 roku w Szkole Podstawowej w Dębnie odbyła się uroczystość Pasowania na Ucznia. Na uroczystość przybył Dyrektor szkoły - p. Jacek Zoń, przewodnicząca Rady Rodziców - p. Elżbieta Potoczak oraz p. Teresa Zoń.
W części pierwszej chłopcy zdawali swój pierwszy egzamin: Jaś G. , Krystianek P., Jasiu R., Filip C., Krzysiu N. i Jasiu F. Rusnak. Akademię rozpoczęli piosenkami, improwizacją i recytacją wierszy. Zebrani goście zgodnie uznali, że pierwszoklasiści dobrze się przygotowali i już bardzo dużo umieją. Następnie 6 uczniów wygłosiło tekst ślubowania.
Po ślubowaniu - Dyrektor Szkoły - pasował uczniów na pełnoprawnych Pierwszoklasistów.
Na zakończenie wspaniała szóstka otrzymała: pamiątkowy dyplom, legitymację szkolną, rożek obfitości od rodziców klasy I, w którym znajdowały się: pióro, słodycze i piękny kubeczek.
wychowawczyni klasy
Danuta Myśliwiec
Dzień Nauczyciela
W związku z trwającą sytuacją epidemiologiczną tegoroczny Dzień Nauczyciela będziemy obchodzić w Kaplicy.
O godz. 9:00 odbędzie się uroczysta msza św., podczas której siadamy klasami z wychowawcą, w wyznaczonych miejscach. Po mszy będzie możliwość złożenia życzeń Nauczycielom.